Southern Michigan Orienteering Club

Highland Recreation Area – Spring Mill

Meet Director: Cooper Green

Standard O Meet

November 7, 2004

 

This beautiful Fall weekend saw one of the biggest turnouts of the year for a club meet.  Four courses were offered which included White (3k), Yellow (4k), Green (6k), and Red (8.5k).  With the leaves down from the trees, visibility through the woods was excellent; however, the leaves hid rocks and roots on the ground which proved to be an added challenge to finishing the courses (with ankles intact!).  An attempt was made to place the control flags in locations that hid them until a party arrived near or at the specified feature.

 

The White course was tackled by four parties.  Finishing times were remarkably close, with Ken Israel coming in on top at 84 minutes.  It was fun to see an enthusiastic Troop 51 finish second and correctly identify a mis-marked control code on the clue sheet.  The Yellow course had some exciting finishes.  Jess and Karl Franklin took the top spot by a mere thirty seconds over Robert and Diane Dutton.  There was a tie for fourth place between the Villemures and the team of ‘Chicks & Chunks.’  It was rumored that there was a ‘Hunk’ among the Chicks & Chunks; however, that was reported by only one team member and couldn’t be validated by a second.

 

The Green course had the most starts, as well as the most OE’s (Orienteering Experiences).  An OE is scored when a party either doesn’t complete the course, or comes in over the time limit.  Without a shorter Orange course offering, many people elected to tackle the harder Green.  Dave Ives cruised to the fastest finish in the early morning, acting also as the course ‘vetter’ (checking for proper control flag placement – which he confirmed).  Jim Kosteva placed second, while Roger Rush, doing his first ever orienteering event, impressed all with the third fastest time.  Tina Thompson earned bragging rights by besting her husband Joe in their last meet of the year.  Suspiciously, Dick West headed off into the woods with three beautiful young women and came out a couple hours later missing multiple control punches.

 

The Red course added three more difficult points to the Green course.  Being the ‘advanced’ course of the day’s offerings, one flag was located in a pit (forcing someone to find the pit).  Another flag was hung low and obscured by downed trees forcing one to find the ‘rootstock’ identified on a minor terrain spur (a special thanks to Tim Mielock who found the flag on the ground and re-hung it in its intended position).  Mark Voit flashed through the course to take the overall win.  Tim, who obviously chose the most direct route possible regardless of the dark green warnings on the map, ran his exposed and bloodied legs in for a second place finish with Thurston Miller close behind scoring third.

 

It was great to see many people out for orienteering training/practice coordinated by the Southern Michigan Adventure Club (SMAC).  We hope to see you all back trying more orienteering meets and getting involved with SMOC.  A special thanks to Dave Ives, Rick Waldo and his two sons Daniel and Dale for helping out with registration!

 

Results:

 

 

Course

Time

 

 

 

 

White

 

1

Ken Israel

1:24:00

2

Troop 51

1:26:00

3

Kuhn +2

1:27:00

4

Campfire Club

1:46:00

 

 

 

 

Yellow

 

1

Jess/Karl Franklin

0:50:00

2

Robert/Diane Dutton

0:50:30

3

Bill Girardin

0:56:00

4

Chicks & Chunks

1:05:00

5

Mike/Pat Villemure

1:05:00

6

Tom Smith & son

1:09:00

7

Paul Morris

1:20:30

8

Brian Crowe/Jody Gunther

1:34:00

9

Tracy Bischer & Cory

1:35:00

10

Joscelyn/Roberts

1:38:00

11

Jeff Ehli & Chris

1:42:00

12

Heather Guzick

2:00:00

13

Sherry/Chang/Gayle

2:12:00

13

Pompetzki/Aldred

2:12:00

15

Debra Ullenbruck & Elizabeth

2:16:30

 

Erica Wehrwein/Jill Slade

OE

 

Andrew Calendar & Carson

OE

 

 

 

 

Green

 

1

Dave Ives

1:20:00

2

Jim Kosteva

1:31:30

3

Roger Rush

1:35:30

4

Roddy Wares

1:45:00

5

Matt Johns

1:48:00

6

Megan Donahue

1:48:15

7

Tina Thompson

1:49:15

8

Mike Keating

1:56:15

9

Joe Thompson

1:58:15

10

Pat Murad

2:00:00

11

Brian Halliwill

2:17:45

12

RM

2:20:00

13

Andy Brown/Karen Williamson

2:38:00

14

Gordon Seeley

2:39:00

15

Judy McGarry/Justin Vanderberg

2:48:00

 

Bill Pelletier & Daniel

OE

 

Dick West + 3

OE

 

Mike Ryan

OE

 

Soyna Talwalker

OE

 

Wyatt

OE

 

Laura Lamont

OE

 

Diane Hutchinson

OE

 

DeForest Eveland + 3

OE

 

Nick Irish

OE

 

Rich Matthei

OE

 

 

 

 

Red

 

1

Mark Voit

1:14:15

2

Tim Mielock

1:36:30

3

Thurston Miller

1:39:15

4

Plamen Ratchev

1:42:30

5

Gordon Davis

1:45:45

6

Alex Izzo

1:51:30

7

Mike Breyer

1:53:30

8

Jeff Brault

2:03:30

9

Dennis Elston

2:57:00

 

John White

OE

 

Bill Luitje

OE

 

Dave Mielock

OE

 

Rick Waldo

OE

 

Jim Hafke + 1

OE